Aromaterapie - nejoblíbenější bylinky
Nejrůznější olejíčky pro aromaterapii se připravují z různých bylinek. Mezi ty nejoblíbenější však patří levandule a rozmarýn.
Kromě levandule je hojně používaný také rozmarýn, který je vlastně jakýmsi průkopníkem mezi léčivými rostlinami.
Rozmarýn
Rozmarýn byl první bylinou, která se v medicíně začala používat. Jeho využití je zmiňováno již v dobách starověku. Římané ho nazývali mořskou rosou. To proto, že ho nacházeli na mořském břehu. Ve středověku se pomocí rozmarýnu zaháněli zlí duchové. Dodnes jsou listy rozmarýnu velmi často používaným přírodním lékem.
Použití rozmarýnu
Mnohostranné použití rozmarýnu se odráží (kromě výroby esenciálního oleje) také v přípravě jídel. Jako olej je vhodný proti únavě, při kašli a nachlazení. K uvolnění svalů a pro prokrvení či zlepšení krevního oběhu se používá při masážích. Je-li přidán do aromalampiček, pak zvolna odežene únavu a apatii. Umí zklidnit nepříjemné menstruační bolesti. V kombinaci s mátou peprnou, borovicí, cedrovým dřevem a cypřišem má také příjemné účinky. Nevhodné je jeho používání pro jednotlivce, kteří trpí epilepsií nebo vysokým krevním tlakem.
Proti ranní únavě
Po jedné kapce rozmarýnového a grapefruitového oleje, dvě kapky petigrainového v neparfemovaném sprchovém gelu zajistí pomoc při ranní únavě.
Levandule
Pro všestranné použití je levandulový olej nejužitečnější. Přidává se jako přísada do esenciálních olejů, je však i oblíbenou okrasnou rostlinou. Pro lékařské účely se sbírají konce květních klasů v době, kdy se začnou otvírat první květy. Důležité je pak její další skladování, a to na tmavém a suchém místě. Skladuje se v nádobách, které lze snadno uzavřít.
Použití levandule
Levandule má chladivé a uklidňující účinky. Pomáhá při depresích, nespavosti, stresu. Má i antiseptické účinky - potíráním bolavých míst olejem z levandule se mírní revma, zklidňují se poúrazové stavy, bolesti, záněty nervů, potírají se jím místa natržených svalů. Dobře působí i při migréně, léčí se jím plísně, vředy, záněty. Levandulový olej lze také inhalovat, pak odbourává nachlazení, chřipku a jiné dýchací obtíže. Jestliže zvolíme koupel, dosáhneme zlepšení krevního oběhu. Levandule je bezpečná pro každého, pouze lidé, kteří trpí sennou rýmou nebo astmatem by měli být při jejím používání opatrní, mohlo by dojít k alergické reakci.
Pleťové tonikum
Postačí 30 kapek levandulového oleje smíchat s 1/3 šálku růžové vody a nechat dva týdny odležet. Tuto levandulovou vodu pak používat jako voňavé pleťové tonikum.
Na závěr
Příprava esenciálních olejů je jakýmsi čarováním s vůněmi. V dnešní době se používá až na 160 druhů vonných olejů. Jsou běžně k dostání v mnoha obchodech. Mezi ty nejoblíbenější patří právě oleje z levandule, ale také z rozmarýnu.