Rakovina příznaky
Bojíte se rakoviny? VELKÝ PŘEHLED příznaků. Jak poznat nádor hned v počátku
Rakovina je strašákem lidstva. Týmy vědců se snaží nad ní vyhrát. Bezvýsledně. Příčin onemocnění rakovinou bývá více. Jak poznat první příznaky zákeřné nemoci?
Nejčastěji rakovinu způsobuje: kouření a alkohol, vliv psychiky, stresu, dědičnosti, nadměrné slunění či rakovinotvorné látky v potravě. Jaké jsou ale příznaky rakoviny?
Proti rakovině nejsme vůbec bezbranní, jak se mezi lidmi leckdy traduje. Jenže Češi často umírají zbytečně. K doktorovi jdeme se zdravotními pozdě, úplně zapomínáme na preventivní prohlídky, které máme zdarma.
A pak jsou tady zásady, které je potřeba dodržovat. Lékaři například doporučují vyhnout se tukům, nekouřit, nezanedbávat sport a jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Tzv. středomořská strava – zelenina, olivový olej a ryby - je podle onkologů velmi účinnou prevencí proti možnému onemocnění rakovinovým nádorem.
SEZNAM MÍST, KDE VÁM POMOHOU V BOJI S RAKOVINOU ZDE!
Světové údaje řadí Českou republiku mezi státy s největším výskytem a úmrtností na karcinom tlustého střeva a konečníku. U mužů nám patří dokonce nejvyšší příčka. „Souvisí to jednak s genetickou dispozicí a jednak s našimi stravovacími zvyklostmi,“ podotýká docent Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha.
„Jako prevenci doporučuji konzumovat až pět porcí ovoce a zeleniny denně, aby mělo tělo dostatek antioxidantů a mohlo se bránit útoku volných radikálů,“ dodává docent Novák. Není bez zajímavosti, že vědecké studie ukázaly, že riziko vzniku rakoviny prostaty je o plnou jednu třetinu nižší u těch mužů, kteří pravidelně konzumují rajská jablka.
Jaké jsou příznaky vznikající rakoviny?
Rakovina prostaty: tlak na močovou trubici, obtíže s močením, slabý nebo přerušovaný odtok moči, trvalá bolest v dolní partii zad.
Rakovina plic: úporný kašel, vykašlávání hlenu smíšeného s krví, bolest v hrudi.
Rakovina slinivky: nechutenství, nucení na zvracení, mazlavá stolice, tmavohnědá moč a někdy svědění kůže.
Rakovina ledvin: přítomnost krve v moči, spastické bolesti břicha.
Rakovina hrtanu: úporný kašel, vyschlé hrdlo atd.
Rakovina hlasivek: chrapot nebo ztráta hlasu.
Rakovina vaječníků: pobolívání a zvětšování objemu břicha, zažívací a dýchací obtíže, časté močení, tlak na močový měchýř.
Rakovina žaludku: nechutenství a hubnutí, bolest v nadbřišku po jídle, poruchy trávení, zvracení, možné je i krvácení do stolice.
Rakovina ústní dutiny a krku: chronické ústní vřídky, vřídky na jazyku nebo v krku, které se nehojí.
Rakovina prsu: změna velikosti a tvaru prsu, výtok nebo krvácení z bradavky, zarudnutí kůže, bolest prsů a zejména hmatný útvar v prsu nebo v podpaží při samovyšetřování.
Rakovina tlustého střeva a konečníku: chudokrevnost, slabost, hubnutí či nevolnost, krev ve stolici, změna vyprazdňovacích návyků ve smyslu zácpy či průjmů.
Rakovina krve: zvýšená krvácivost, tvorba modřin a krevních podlitin, opakované infekce, bolesti kostí a kloubů.
Rakovina hltanu a jícnu: zhoršující se polykací potíže.
Rakovina kůže: znaménko, které krvácí, zvětšuje se, svědí nebo mění barvu, vřed nebo bradavice, která se nechce hojit.
Rakovina děložního čípku: krvácení po pohlavním styku, krvácení mimo období menstruace, neobvyklý výtok, bolestivá menstruace.
Rakovina děložního hrdla: nepravidelné krvácení mimo cyklus, krvavý nebo hnisavý výtok, chudokrevnost, zvýšená únavnost a úbytek hmotnosti, krev v moči, bolesti v bederní oblasti.
Rakovina varlat: zvětšení varlete, tuhá zatvrdlina od velikosti hrášku, tahavá bolest v podbřišku nebo ve slabinách, nepravidelná bolest v podbřišku vystřelující do varlat, často zvětšení a citlivost prsních bradavek.
Rakovina močového měchýře a ledvin: krev v moči, bolesti a pálení při močení, zvýšená frekvence močení.
ČTĚTE TAKÉ:
Kuřáci, pozor: hrozí vám rakovina močového měchýře!
Fakultní nemocnice Plzeň - hematologicko-onkologické oddělení Lochotín
Adresa: Alej Svobody 80, 304 60, Plzeň
Telefon: 377 103 727
Fakultní nemocnice Plzeň - onkologické a radioterapeutické oddělení (Fodermeyerův pavilon)
Adresa: Alej Svobody 80, 304 60, Plzeň
Telefon: 377 223 789
Fakultní nemocnice Plzeň - radiodiagnostické oddělení Bory
Adresa: Dr. E. Beneše 13, 305 99 Plzeň - Bory
Telefon: 377 402 200
M Ý T Y
V průběhu let se na obávanou rakovinu nabalilo velké množství mýtů, my vám přinášíme výběr těch nejúpornějších.
Otázka zní: je na těchto mýtech alespoň zrnko pravdy? Čtěte dál a rozlište pravdu od fikce.
Rakovina je skoro vždycky smrtelná – rakovina opravdu může být smrtelné onemocnění. Avšak pokroky v léčbě a především včasná diagnostika způsobují, že stále více případů rakoviny je léčitelných, uvádí server ulekare.cz. Více než třetina nemocných přežije nejméně pět let od stanovení diagnózy.
Pokud měl někdo z vašich rodičů rakovinu, budete ji mít také – přestože některé druhy rakoviny jsou dědičné, je tento typ nádorů ve výrazné menšině. Vedle výskytu v rodině hraje většinou roli mnoho dalších faktorů, například kouření nebo způsob stravování.
Některé druhy rakoviny mohou být nakažlivé – žádná rakovina není nakažlivá. Jsou však známé dva nakažlivé viry, HPV virus a virus hepatitidy C, které někdy mohou rakovinu vyvolat. Oba tyto viry jsou přenosné pohlavním stykem, virus hepatitidy C častěji přímo nakaženou krví.
Rakovina způsobuje vypadávání vlasů – rakovina nezpůsobuje ztrátu vlasů, tu v některých případech způsobuje její léčba.
Rakovinu prsu mohou dostat pouze ženy – toto je snad největší mýtus o rakovině vůbec. Přestože rakovina prsu není u mužů příliš obvyklá, může se také objevit, uvádí server ulekare.cz. Podle odhadů jenom ve Spojených státech zemře každý rok na rakovinu prsu asi 400 mužů.
Mobilní telefony mohou vyvolat rakovinu – do dnešní doby se v žádné studii nepotvrdilo, že by používání mobilního telefonu zvyšovalo riziko kteréhokoli typu rakoviny.
ČTĚTE TAKÉ:
Zhubněte a snížíte riziko rakoviny
Rakovina slinivky: nejstrašnější hrozba mezi nádory
Antiperspiranty a deodoranty mohou způsobit rakovinu – zvláště starší kosmetické přípravky často obsahovaly takzvané parabeny, které byly spojovány například se vznikem rakoviny prsu. V dnešní době se však parabeny přidávají již jen zřídka a souvislost mezi deodoranty a rakovinou se nikdy neprokázala.
Barvy na vlasy mohou způsobit rakovinu mozku – v minulosti existovaly spekulace o vztahu mezi barvami na vlasy a rakovinou mozku, rakovinou prsu nebo například močového měchýře. Žádná z těchto teorií se ovšem nepotvrdila.
Existuje účinný způsob léčby rakoviny, ale farmaceutické firmy jej tají – tento typ mýtů dokáže rozzuřit každého, kdo pracuje ve zdravotnictví. Navíc si fanoušci této konspirační teorie neuvědomují, že většina druhů rakoviny je již dnes léčitelná.
Pozitivní myšlení vyléčí rakovinu – i když optimismus a pozitivní přístup k léčbě je důležitý a může zlepšovat výsledky léčby, sám o sobě s rakovinou nezatočí, tvrdí server ulekare.cz
Zdraví prospěšné látky lze získat i z běžných jídel. Záleží na skladbě a frekvenci stravování.
Potraviny napomáhají v prevenci i léčbě rakoviny. Některé dokonce účinky léčby posílí. Podle posledních výzkumů ženám, které musí prodělat chemoterapii kvůli nádoru prsu, svitla naděje, jak se uzdravit příjemnou cestou.
Červené víno
Vědci zjistili, že zdravotní stav žen po chemoterapii kvůli rakovině prsu zlepší jedna nebo dvě sklenky červeného vína. Odborníci laboratorními testy zjistili, že organická součást vína zvaná resveratrol zdvojnásobí léčebný efekt chemoterapeutického léku rapamycinu.
ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina hrozí téměř každému, která je nejhorší?
10 největších mýtů o rakovině: Kterým věříte?
Rapamycin zpomaluje a zastavuje růst rakovinných buněk. Ty si vůči němu ale dokáží postupem času vybudovat resistenci.
Vedoucí výzkumu v nemocnici Cleveland Clinic v americkém Ohiu Dr. Charis Engová to vysvětluje: "Zjistili jsme, že resveratrol je v laboratorních podmínkách schopen odolnost zhoubných buněk zmírnit. Když jsme studovali jejich chování, objevili jsme, že rapamycin je v kombinaci s resveratrolem dvojnásobně efektivní. Pokud se vlastnosti této látky potvrdí i během klinických zkoušek, může to být pro léčbu rakoviny velký pokrok."
Burské oříšky pro abstinenty
Podle Engové by mohla být chemoterapie doplněná každodenní konzumací sklenky vína mnohem účinnější. Velké množství blahodárného resveratrolu obsahují také burské oříšky.
Nadváha je důležitým rizikovým faktorem
Každá nadváha představuje riziko zvýšené pravděpodobnosti onemocní rakovinou prsu, protože množství tuku v těle má vliv na produkci hormonů. Speciální dieta, která je sestavena na 1500 kalorií za den, pomáhá při rakovinnovém onemocnění.
Dietologové nezavrhují ani dezerty, u všech receptů ale doporučuje nahradit máslo margarínem, bílá mouka má být nahrazena tmavou – celozrnnou. Další informace najdete např. na serveru ulekare.cz
Nutriční poradkyně Věra Boháčová radi:
"Základem prevence rakoviny prsu je, kromě pravidelných lékařských prohlídek, také životospráva (strava, pohyb, psychická rovnováha). Úprava jídelníčku se týká zejména v omezení konzumace alkoholu, snížení příjmu cukru, soli a naopak zařazení dostatku ovoce a zeleniny.
Své místo v jídelníčku by měla mít i vláknina (kromě ovoce a zeleniny jsou to celozrnné výrobky a luštěniny). Další zásadou je snížit příjem tuků, zejména těch špatných (zdroje nasycených a transmastných kyselin) a preferovat dobré tuky, které jsou zdrojem neneasycených mastných kyselin (rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené, např. margaríny, dále tuky z ryb, ořechy a semínka)."
|
ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina prsu: podívejte se na unikátní samovyšetřovací metodu
Co a v jakém množství máme jíst?
PEČIVO: Šest až sedm porcí denně - nejlépe celozrnné. (za porci je považován jeden krajíc chleba, jeden Pitta chleba, půl bagety, 25g snídaňových cereálií, rýže nebo těstovin, 150g brambor, 3 hrnky popcornu.)
ZELENINA: Bez omezení, ale nejméně čtyři porce denně (nejlépe vařená v olivovém oleji).
TUK: Čtyři až pět porcí denně, alespoň 3 z toho by měl tvořit olivový olej (za porci je považována jedna lžíce oleje, dvě polévkové lžíce ořechů, slunečnicových semínek nebo piniových oříšků, jedna polévkovou lžíci arašídového másla, ¼ avokáda, 100 g vypeckovaných olivy.), doporučuje server ulekare.cz.
OVOCE: Tři porce denně. (za porci je považováno jedno jablko, vinný hrozen, čtyři meruňky, půl banánu, 100g třešní, 1 kiwi, jedna nektarinka, jeden pomeranč, jeden broskev, dvě švestky, tři sušené švestky, dvě polévkové lžíce rozinek.)
MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY: dvě porce za den. (za porci je považováno 250ml odstředěného mléka, jedno velké vejce, 25g tvrdého sýru, 100g tvarohu, 125ml jogurtu.)
MASO: Volitelné, ale je omezen na pouhých 300 gramů drůbež a mořských plodů (zhruba dvě kuřecí nebo rybí filety) týdně, a 150 gramů hovězího, vepřového, jehněčího a za měsíc, radí server