Aspergerův syndrom
foto: Profimedia.cz |
Osoby trpící Aspergerovým syndromem zažívají problémy při navazování a udržení si přátelství.
|
Lidé s Aspergerovým syndromem mají oproti osobám postiženým autismem obvykle méně potíží s řečí a nemívají přidružené mentální opoždění, ve skutečnosti mají často průměrnou nebo nadprůměrnou inteligenci. Aspergerův syndrom je mnohem rozšířenější než klasický autismus. V České republice se ročně narodí okolo 200 dětí postižených tímto syndromem. Onemocnění se vyskytuje převážně u chlapců (poměr je 8:1).
Příčiny onemocnění
Přesné příčiny nejsou známy. S největší pravděpodobností je Aspergerův syndrom zapříčiněn poškozením mozku dítěte během těhotenství, při porodu nebo krátce po něm. Dále se uvažuje o vlivu genů na vznik choroby. Také se zkoumá, zda onemocnění není důsledkem specifických virových nebo bakteriálních infekcí.
Projevy Aspergerova syndromu
Osoby trpící Aspergerovým syndromem zažívají problémy při navazování a udržení si přátelství. Jejich řeč je pedantsky přesná, jednotvárná. Nedostatečně rozvinutá je představivost a neverbální komunikace. Chybí dostatek empatie pro druhé. Postižení mívají oblibu v rutinních činnostech, projevují hluboký zájem o určitý jev či předmět, přičemž tento zájem může hraničit až s posedlostí.
Prognóza onemocnění
Důraz je kladen na včasnou diagnózu. Díky ní se může jedinci zajistit vhodná pomoc. Aspergerův syndrom se nedá úplně vyléčit, dá se však významně zvýšit úroveň společenského fungování postiženého, dostane-li se mu adekvátní výchovy, vzdělání a podpory. Důležitý je nácvik sociálních dovedností a učení vhodným způsobům komunikace.